Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Problem z "Przedszkolem"
mat-bi
post 21.04.2011, 16:30:59
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na poczatek kilka linków:

Temat: PHP Potrzebna pomoc z malym skryptem
Temat: Ksiega gosci POMOC

(nie będę dawać więcej, bo i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi)

Już po prostu mam dość. Rozumiem, że jest to forum przedszkole, kazdy kiedyś zaczynał etc., ale co się ostatnio tam dzieje, to już naprawdę. Mam po prostu dość - większość tematow to problem, gdyż ktoś popełnił literówkę i mu coś nie działa/zbyt dobrze działa. Trzeba coś z tym zrobić, nie może być tak, że z każdą byle *** lecieć na forum.

Osobną sprawę stanowia ci, co przychodzą tylko po gotowca, ale próbują ten fakt ukryć, np. "wytłumaczcie mi, jak to zrobić". Przez takie coś, zwykle taka osoba nic się z tego nie nauczy, liczy tylko, że kogoś wykorzysta. Często też komuś nie chce sie do manuala zajrzeć, by zobaczyć, jak funkcja działa.

Może dałoby sie coś z tym zrobić, oprócz zamykania tematów przez modów?
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 21.04.2011, 16:34:31
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
oprócz zamykania tematów przez modów
A widzisz inne rozwiązanie?
Ja czasami krzyczę/ironizuję - może jak ktoś krzyknie to się jeden leń z drugim opamięta. Ale to bardzo rzadko.
Czasami zmuszam do myślenia - też mały odsetek na to reaguje.
Czasami podaje linki do arta/manuala z wyjaśnieniem - też działa tylko na nielicznych.

Ci którzy nagminnie przylatują z takimi rzeczami zazwyczas są wyłapywania przez modów i w ciemnej uliczce wyjaśnia się im to już bardziej dogłębniej wink.gif
Widzisz inne rozwiązania? Jak tak to wal śmiało.

Na dodatek ludzie/dzieci robią się coraz bardziej bezczelne i byle wzmianka o manualu czy google to już drą japę że na forum to tylko do manuala się odsyła.... No ale jak ktoś nie zna totalnych podstaw to jak inaczej robić jak nie do manuala odsyłać?


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
mat-bi
post 21.04.2011, 16:40:58
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hmm.. Tak się zastanawiam, tylko potrzebny byłby jakiś admin wink.gif

Po prostu można np. zablokować pisanie postów dla userów o mniejszej liczbie postów niż np. 10. Ci, co naprawdę potrzebują, jakoś to przetrwają, a z małą rzeczą pewnie przeniosą się an inne.

Można także pomyśleć o blokadzie pisania przez kilka dni od rejestracji. Zwykle jest tak:

1. user rejestruje się
2. mija 5 minut - nowy post

EDIT:

Chociaż szybciej może 2 punkt - 1 może być za drastyczny

Ten post edytował mat-bi 21.04.2011, 16:42:07
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 21.04.2011, 16:46:05
Post #4





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
zablokować pisanie postów dla userów o mniejszej liczbie postów niż np. 10.
No to w życiu nic nie napiszą jak będzie taka blokada smile.gif

Cytat
Można także pomyśleć o blokadzie pisania przez kilka dni od rejestracji.
No nie, tak też bez sensu. Po to się człowiek rejestruje by móc zadać pytanie


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 21.04.2011, 17:49:28
Post #5





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Mat-bi, niestety ale od tego jest przedszkole. Owszem, jest tam gromada zwyczajnych leni, ale nic na to nie poradzimy. Dlaczego mielibyśmy męczyć grupę normalnych "przedszkolaków", bo niektórzy mają alergię na google lub logiczne myślenie? smile.gif


@down:
A i owszem, lenie się mnożą na potęgę, jeszcze zwykle mają rodmuchaną do granic możliwości postawę roszczeniową. Swoją drogą osoby problem stanowią osoby, które podają rozwiązania "na tacy". Ja zawsze staram się raczej naprowadzić (poza przypadkami, kiedy nie jest to możliwe), ale często znajdzie się ktoś kto po prostu "poprawi" kod i wklei gotowca. To też nie pomaga.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 21.04.2011, 17:53:11
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
bo niektórzy
Gdy zakładaliśmy przedszkole to naprawdę tylko niektórzy się zdarzali tacy. Teraz niestety jest na odwrót - tylko niektórzy są normalnymi przedszkolakami a reszta to lenie patentowane z pretensjami.

Jedyne co można zrobić to się nie cackać z takimi i zamykać od razu. Liczba tematów na przedszkolu spadnie o 70%, moderatorzy zostaną okrzyknięci hamami i prostakami. Coś za coś wink.gif


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
mat-bi
post 21.04.2011, 18:08:59
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja nie mówię, że wszyscy przedszkolacy są nie wiadomo, jak, zdarzają sie tacy z naprawdę problemami, ale też obecnie większość po prostu sobie olewa i sądzi, że ktoś za nich coś zrobi.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 21.04.2011, 18:13:52
Post #8





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Oczywiście masz rację. Problem polega na tym, żeby skonstruować skuteczną metodę na bieżące wyłapywanie leniuchów, bez utrudniania innym życia na forum smile.gif.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 21.04.2011, 18:21:59
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Ależ jest skuteczna metoda - jest nią moderator lub użytkownik raportujący.
I teraz pytanie: czy forum ma "likwidować" takich delikwentów czy nadal się z nimi cackać. Jeśli padnie decyzja że likwidować, to gwarantuję że w ciągu paru miesięcy byśmy mieli problem z głowy - bardzo duży procent potencjalnych użytkowników by omijał forum z daleka. Chcemy tego? Wszyscy problem widzimy ale czy taka czystka jest humanitarna? Czy nie podadzą nas do Strasburga?


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 21.04.2011, 19:14:17
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A ilu normalnych użytkowników już teraz nie znajduje odpowiedzi bo giną w zalewie innych? Jeśli admini zastanawiają się nad takimi rzeczami to już niedługo nie będzie tu czego szukać - szkoda czasu na tematy gdzie pod ciekawą nazwą kryje się zwykłe "masz tu kod (spaghetti), powiedz co mam źle". Zróbcie jakąś sanację - Piłsudskiemu dziś nie wypominają ofiar przewrotu majowego wink.gif


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
JoShiMa
post 21.04.2011, 19:18:27
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 374
Pomógł: 149
Dołączył: 1.03.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(nospor @ 21.04.2011, 16:34:31 ) *
Czasami zmuszam do myślenia - też mały odsetek na to reaguje.

Też czasem próbuję, ale co z tego jak zaraz pod moim postem ktoś kto chce zasłużyć na + wrzuca gotowca.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 21.04.2011, 19:37:55
Post #12





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Cytat(nospor @ 21.04.2011, 19:21:59 ) *
Ależ jest skuteczna metoda - jest nią moderator lub użytkownik raportujący.
Bieżąca w sensie w momencie pisania posta smile.gif. Bo komunikaty, że parse error nie jest błędem nie do wyłapania nie pomagają. Już kiedyś pisałam do wookieb, że w momencie lekkiego wyśrubowania wymogów 80% przedszkola wypadłoby z obiegu. Pytanie czy po części tolerować czy wprowadzić czystki. W USA podałby ktoś pewnie moderatora do sądu, że dyskryminuje głupotę - tutaj to jeszcze nikomu nie grozi biggrin.gif.

Przydałby się żłobek z opisem "To jest dział, w którym parse error jest mile widziany"...

Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 22.04.2011, 08:44:24
Post #13





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
Jeśli admini zastanawiają się nad takimi rzeczami to już niedługo nie będzie tu czego szukać

1) Docelowo przedszkole było stworzone na tematy "śmieci". Tam miały lądować tematy początkujących użytkowników, tematy bez żadnej że tak powiem wartości.
Jak ktoś chciał znaleźć jakąś informację to na pewno nie w przedszkolu. Dzięki przedszkolu dział PHP miał pozostać "czysty" jedynie z normalnymi problemami.
Jak komuś przeszkadza poziom przedszkola to miał tam poprostu nie zaglądać i odpowiadać jedynie na tematy z innych działów

2) Niestety przedszkole przerosło nasze najśmielsze oczekiwania poziomomem głupoty/lenistwa/bezczelności coraz to większej żeszy piszących tam użytkowników.
I teraz trzeba się zastanowić (może zrobić referendum wsród użytkowników) co z tym fantem zrobić. Czy zostawiać to tak jak jest czy może jednak rozpocząć czystkę. Ja sam mam mieszane uczucia. Nie mniej jednak coraz to większa bezmyślność skłania mnie ku poważnym czystkom. No ale z drugiej strony czy to naprawdę wina tych biednych dzieci, że są tak bezmyślne i tępe? Może ogólnie nasze społeczeństwo durnieje i my musimy się dostosować? wink.gif

ps: moje słowa nie są kierowane ku wszystkim piszącym na przedszkolu. Zdarzają się też normalni przedszkolacy.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
kbsucha
post 22.04.2011, 09:24:42
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 113
Pomógł: 19
Dołączył: 2.08.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wymagałoby to trochę pracy, ale zawsze można przed nadaniem prawa do pisania postów zrobić nowym użytkownikom test wyboru z regulaminu i zasad forum biggrin.gif, parę pytań, typu: "Który z podanych tematów jest prawidłowy:" itp. rozwiązanie zajęłoby 5 min, a może przyczynilibyście się do edukacji korzystania z forum internetowych (zasady są w większości przypadków identyczne dla każdego forum).

Ale jak pisałem wymagałoby to trochę pracy, a czas zawsze jest towarem deficytowym.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 22.04.2011, 09:42:29
Post #15





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




Problem nie jest nowy. Już od dłuższego czasu ta tendencja narasta i z tego co pamiętam, to była już propozycja zrobienia działu "Żłobek" bo nawet ja ją proponowałem, a i w niektórych psotach pisałem wprost userowi, że jego poziom tematu nawet sie do Żłobka nie nadaje, a co dopiero Przedszkola wink.gif

Ja osobiście byłbym za jakimś wymuszaczem, bo jak widzę niektóre tematy to po prostu ręce opadają. mamy juz choćby zabezpieczenia, ale userzy sie przeklikują przez nie i mają wszystko gdzieś. Przykład z headersami... Ile by nie pisać to i tak niemal codziennie ten temat ktoś wałkuje. Dlaczego więc się cackać? Skoro przeklikuje się, to po stronie serwera i tak na pałę to do Przedszkola przypisać. Wiem, że to złe, ale to chyba jedyne sensowne rozwiązanie w tym wypadku by jakoś ukrócić. Zresztą może to byłoby okrutne, ale często widać kto chce gotowca, a kto faktycznie pomocy. W przypadku tych pierwszych można by "po dumie lub ambicji" pojechać i stworzyć jeden dział oraz nazwać go: "Jestem leniem, szukam gotowca a nie pomocy bo czas przeznaczam na inne rzeczy" i nie cackać się oraz nie zważać na lamenty wink.gif Innymi słowy jestem za wnioskiem o dodanie działów:
"Żłobek" - dla podstaw, gdzie user ma problem z nazwaniem tego co chce, a więc nie zna się, ale coś tam kombinuje, tyle że na Przedszkole to wciąż za malo,
"Śmierdzące lenie" - dla tych, którzy "nie mają czasu na uczenie się programowania",
"W szukajce są nas miliony" - dla tych tematów, które przewijają się notorycznie, ale user ma taką przypadłość,, że użycie przeglądarki forumowej i/lub google to za duży wysiłek dla jego umysłu i/lub palców.


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 22.04.2011, 09:46:26
Post #16





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Dodawanie żłobka jest bez sensu. Po to powstało przedszkole. Będziesz miał tylko kupę roboty z przenoszeniem tematów.
Jak coś jest na etapie żłobka, znaczy że nie powinno się w ogóle na forum pojawić. Od tego jest masa darmowych kursów po polsku w internecie by etap żłobka przejść samemu.

"Śmierdzące lenie" za to mi się podoba biggrin.gif
"W szukajce są nas miliony" takie tematy z marszu powinny być zamykanie a nie trafiać do kolejnego forum. I bardzo często są zamykane


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 22.04.2011, 10:05:01
Post #17





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




Rozumiem nospor, ale wspomniałem o tym 1 i 3 by odseparować Przedszkole od nich. Na nic sie zdaje zamykanie, skoro temat wisi nadal i "zabiera" miejsce, spychając wartościowsze tematy na dalsze podstrony (choć gros powinien lądować od razu na śmietniku), a nie ma co ukrywać, że forumowicze nie będą specjalnie lecieć na X stron w tył by pomóc ludziom. Jeśli w ciągu dnia powstają zazwyczaj ze 2-3 podstrony tematów w Przedszkolu minimum, to żeby wbić na temat z wczoraj choćby, to trzeba przekopać przez nie się. Próba obejrzenia tematów z ostatnich 2-3 dni to już po prostu męczarnia. Przerzucanie tematów oczywiście dałoby nam trochę pracy więcej, ale po iluś takich numerach i notorycznym waleniu nie tam gdzie trzeba, byłyby ostrzeżenia i w końcu moderka dla usera. Edukacja userów jest ważna, ale chyba trzeba by zrobić kary regulaminowe dodatkowo:
1) trzeci lub czwarty post ze złym bbcode: +10% do ostrzeżeń
2) drugie nie zastosowanie się do sugestii moderatora/opiekuna: +10% do ostrzeżeń
3) temat bez zastosowania sie do opisu w "Jak zadać pytanie?": +10% do ostrzeżeń
4) crossposting: za każdy temat powyżej pierwszego +10% do ostrzeżeń

I tak dalej... Niech user nie myśli, że wchodzi na forum i ma od razu same prawa i zero własnych obowiązków co do treści oraz formy postów/tematów. Potem jest wysyp durnych tematów, których być nie powinno i tylko śmiecą.


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 22.04.2011, 10:05:33
Post #18





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Każde rozwiązanie tego problemu narazi użytkowników na niewygody i/lub stworzy "miejsca pracy" dla moderatorów z prikazem anihilacji wszystkiego, co się im wyda podejrzane. Z tym referendum to nie jest wcale taki zły pomysł. Nietypowe sytuacje wymagają nietypowych rozwiązań, więc możemy zapytać wszystkich zainteresowanych o to, czy zgodzą się na większy zamordyzm w celu zniechęcenia ludzi do rejestrowania się tu i zadawania pytań na poziomie rynsztoku, względnie wyłudzania pracy.
Wiąże się to z:

1. Zakazem pytania o problemy, na które można znaleźć odpowiedź w konkretnym manualu lub w internecie, zadając w miarę ściśle pytania wyszukiwarkom.
2. Zakazem proszenia o pomoc na zasadach wolontariatu (w całym serwisie, nie tylko w przedszkolu)

Te dwa przypadki skutkują usunięciem tematu. Pierwszy eliminuje idiotów, drugi leni.

Mam wątpliwości, czy jakieś inne rozwiązanie ma szanse powodzenia, choć test z zasad forum jest pomysłem wartym dyskusji, może nawet próbnej implementacji.


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 22.04.2011, 10:12:52
Post #19





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 455
Pomógł: 6292
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
1) trzeci lub czwarty post ze złym bbcode: +10% do ostrzeżeń
2) drugie nie zastosowanie się do sugestii moderatora/opiekuna: +10% do ostrzeżeń
3) temat bez zastosowania sie do opisu w "Jak zadać pytanie?": +10% do ostrzeżeń
4) crossposting: za każdy temat powyżej pierwszego +10% do ostrzeżeń
Ja tak od dawna robię.

Cytat
Rozumiem nospor, ale wspomniałem o tym 1 i 3 by odseparować Przedszkole od nich. Na nic sie zdaje zamykanie, skoro temat wisi nadal i "zabiera" miejsce,
Staram się czasami usuwać takie tematy. Ale to tylko czasami. Można regularnie robić kasowanie takich zamkniętych tematów po dniu czy dwóch. Chdozi o to, by user zobaczył, że ma zamknięty temat.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 22.04.2011, 10:16:25
Post #20





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




Tak więc 1 i 3 dział byłyby kontenerami do których przerzucano by te zbedne tematy, by oczyścić Przedszkole do poziomu, który umożliwiałby pomoc tym faktycznie potrzebującym. A może dodatkowo przy temacie każdym dorobić przyciski: "Raportuj do Żłobka", "Zgłoś lenia" które z automatu przenosiłyby wątek tam, jeśli wystarczajaca liczba osób by go kliknęła, przypuśćmy od 5 do 10. Zawsze to wtedy userzy sami by się zajęli delikwentem wink.gif Jeśli dodatkowo za swoje tematy user dostałby odpowiednią liczbę "głosów", to by dostawał "bonusy" typu "po 100 leniach + 10% i moderka na 2 dni" wink.gif


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 25.04.2024 - 08:18