Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [MySQL][PHP]Pobieranie plików dla różnych grup użytkowników
sakerski
post 31.03.2012, 10:17:34
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 21.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,
mam na zaliczenie stworzyć system do pobierania plików przez zalogowanych użytkowników.
Mam stworzyć system logowania użytkowników(użytkownicy na stałe będą wpisani w bazie)
Mam stworzyć bazę danych szkoła i w niej tabele użytkowników. Użytkownicy to nauczyciele i uczniowie.
potem stworzyć skrypt w php sprawdzający czy zalogowany użytkownik jest uczniem czy nauczycielem.
Jeśli jest nauczycielem to ma pobrać pewne pliki z serwera, jesli uczniem to inne pliki.
Ma być również zabezpeiczenie takie, że gdy wpiszę adres mojastrona.pl/nauczyciele/oceny.xls
żeby uczeń tego nie mógł pobrać

Teraz mój pomysł na rozwiązanie

1. Stworzyć dwie tabele uzytkownicy i grupa gdzie w tabeli użytkownicy umieszcze: user_id, imie, nazwisko, email, a w tabeli grupy umieszcze grupa_id, user_id, typ (gdzie typ bedzie to nauczyciel lub uczeń) ?
Dane w tabeli mamy wstawić na sztywno czyli wprowadzic nauczycieli i uczniów.
2. Po zalogowaniu do bazy przez skrypt logowania np. Jan Kowalski, który jest uczniem ma mu się wyświetlić lista plików z możliwością pobrania z folderu uczniowie, a np. Izabela Bełcik, ktora jest nauczycielem ma wyświetlone plikiz możliwością pobrania z folderu nauczyciele.

proszę o sugestie lub inny algorytm do rozwiązania tego problemu.
Go to the top of the page
+Quote Post
Ruch Radzionków
post 31.03.2012, 15:54:07
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 311
Pomógł: 25
Dołączył: 29.08.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


co do tabeli to wystarczy utworzyc jedną tabele np. users
i tam będzie:
id
imie
nazwisko
email
uczen (i bedziesz mial do wyboru 0 - uczen, 1 - nauczyciel)
nie musisz utworzyc dwóch table

a do ściągania plików to ci nie pomogę


--------------------
Pomogłem daj pomógł
Go to the top of the page
+Quote Post
jaslanin
post 31.03.2012, 17:47:24
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 511
Pomógł: 143
Dołączył: 13.03.2010
Skąd: Jasło

Ostrzeżenie: (0%)
-----


1. można tworzyć osobną tabelę grupy ale w tym zadaniu wystarczy do tabeli z użytkownikami dorzucić kolumnę typu użytkownika
2. logowanie najłatwiej zrealizować za pomocą sesji, w sesji zapisujesz czy użytkownik jest nauczycielem czy uczniem
3. dla nauczycieli i uczniów tworzysz osobne foldery
4. tworzysz skrypt lista_plikow.php w nim sprawdzasz czy uzytkownik jest zalogowany, jezeli nie to wyswietlasz formularz logowania, jezeli tak to sprawdzasz czy jest nauczycielem czy uczniem, i wyświetlasz mu odpowiednia listę
5. każdy plik powinien być pobierany przed skrypt pobierz.php (a nie bezpośrednie odwołanie), będzie on sprawdzał czy masz do danego pliku dostęp (logowanie i typ użytkownika) jeżeli tak to odczyta Ci jego treść i prześle, jeżeli nie to nic nie wyśle
6. dostęp do folderów gdzie fizycznie przechowywane są pliki powinien być zabezpieczony przez .htaccess

Ten post edytował jaslanin 31.03.2012, 17:48:06


--------------------
Good luck and happy PHP'ing
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.04.2024 - 19:16