Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [Kohana][Symfony][ZendFramework]Framework z polską dokumentacją
szajens
post 4.01.2014, 21:41:51
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 150
Pomógł: 4
Dołączył: 3.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam, czy oprócz Symfony znacie może jakiegoś frameworka z całkowicie polską dokumentacją?
Który jest na bieżąco rozwijany. I posiada aktualną polska dokumentacje np z 2013 roku.
Dopiero zamierzam się uczyć jakiegoś frameworka.
Zastanawiam się między Symfony, Zend Framework i Kohana, czego wy używacie i co polecacie?
Go to the top of the page
+Quote Post
Lejto
post 5.01.2014, 01:35:08
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 385
Pomógł: 48
Dołączył: 23.05.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja z mojej strony polecam Ci ZF w wejsji>2, też się go uczę tongue.gif
Co do polskich źdódeł to nie znajdziesz wiele, ponieważ jak coś nowego wychodzi to jest odrazu w manualu ZF. Radzę się więc przemóc i podstudiować trochę angielskiego. W sieci krąży też kilka ciekawych ebookow o ZF2 jak i na pewno innych Frameworkach.
Dużo ciekawych tutoliali można znaleźć również na yt.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
szajens
post 5.01.2014, 11:45:46
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 150
Pomógł: 4
Dołączył: 3.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziekuje za odpowiedz, dopiero znalazlem temat ktory jest podczepiony jak byk na podobny temat smile.gif, takze przepraszam za kolejny. wiekszosc ludzi szuka wiekszej kontroli we frameworkach, ja zas szukam czegos co maksymalnie mi uprosci prace, chcialbym sie jedynie skupic na logice aplikacji. czy zend bedzie odpowiedni?

Go to the top of the page
+Quote Post
ctom
post 5.01.2014, 11:48:23
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 321
Pomógł: 55
Dołączył: 19.04.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(szajens @ 5.01.2014, 11:45:46 ) *
ja zas szukam czegos co maksymalnie mi uprosci prace, chcialbym sie jedynie skupic na logice aplikacji.


Laravel


--------------------
Polecam MyDevil hosting idealny dla deweloperów
Go to the top of the page
+Quote Post
szajens
post 6.01.2014, 11:14:23
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 150
Pomógł: 4
Dołączył: 3.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(ctom @ 5.01.2014, 11:48:23 ) *
Laravel

A jak ten framework wyglada w kwesti wydajnosciowej?
Go to the top of the page
+Quote Post
phpion
post 7.01.2014, 08:25:00
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 6 070
Pomógł: 860
Dołączył: 10.12.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza




Nie nastawiaj się na polską dokumentację, lepiej od razu pogódź się z tym, że będziesz musiał czytać materiały w języku angielskim. Sama dokumentacja to jedno, ale w trakcie nauki na pewno wyjdą pytania/problemy, na które odpowiedzi nie znajdziesz w dokumentacji. Wówczas pozostanie Ci przeglądanie informacji na serwisach typu stackoverflow. Tak więc moim zdaniem język angielski to podstawa. Nie musisz rozumieć wszystkiego w 100%, ważne żebyś mógł zrozumieć sens wypowiedzi i wykorzystać wklejane fragmenty kodu.

Co do maksymalnego uproszczenia pracy: jeśli zaczynasz z frameworkiem to moim zdaniem wszelkie generatory czy inne fajerwerki tylko uprzykrzą Ci życie. Jeśli w tle odbywa się jakaś magia to tak naprawdę nie wiesz co się dzieje. Prędzej czy później zawiesisz się na jakimś błahym problemie.

PS: Z mojej strony Kohana. Mimo, że rozwój tego frameworka nie wygląda na chwilę obecną obiecująco, to dla mnie jest to najlepszy framework. Do tego masz wsparcie polskiej społeczności na http://forum.webmastah.pl (dawniej typowe forum Kohany). Może nie jest to jakaś wybitnie duża grupa, ale ktoś zawsze pomoże lub chociaż nakieruje na rozwiązanie.
Go to the top of the page
+Quote Post
gitbejbe
post 7.01.2014, 09:27:38
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 515
Pomógł: 63
Dołączył: 27.08.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


co do frameworka na początek polecam Codeigniter. Sam od niego zaczynałem i bardzo dobrze mi sie pracowało. Jest bardzo lekki - co za tym równiez idzie mało funkcjonalny jesli porównać do innych - ale mimo to ma wszystko co wg mnie najważniejsze.

pełna dokumentacja pl jest na stronie http://podrecznik.codeigniter.org.pl/

masz tutaj wszystko i szczerze musze napisać, że jest to chyba najlepsza dokumentacja dla frameworka jaką w życiu widziałem - czyli bez zbędnych pierdół, wszystko prosto i na temat + przykłady do każdego zagadnienia. Kohana to tez dobry wybór - bazuje na codeigniterze, ale mimo to jak na początek to polecam CI : ) Łatwo później przerzucić się i zrozumieć inne frameworki
Go to the top of the page
+Quote Post
phpion
post 7.01.2014, 09:34:58
Post #8





Grupa: Moderatorzy
Postów: 6 070
Pomógł: 860
Dołączył: 10.12.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza




CI faktycznie będzie również całkiem dobrym startem. Wprawdzie nie do końca wiadomo co z jego przyszłością, ale do rozeznania gruntu może się nadać. Szkoda tylko, że korzysta z bzdurnych $this->load (w miejsce normalnego automatycznego wczytywania plików), helperów w postaci funkcji (jak dla mnie wygodniejsze są klasy z metodami statycznymi) oraz że nie posiada wbudowanego mechanizmu modułów (są niby packages'y, ale to nie to samo, są również osobne dodatki ale wg mnie to powinno być w standardzie). Na tle CI Kohana posiada poza tym szereg usprawnień jak np. kaskadowy system wczytywania plików, świetny (moim zdaniem) system walidacji danych oraz query builder, w którym w dowolnym miejscu można wstawić dowolne wyrażenie.
Go to the top of the page
+Quote Post
gitbejbe
post 7.01.2014, 11:49:57
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 515
Pomógł: 63
Dołączył: 27.08.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


UP

Ci jest już na githubie w wersji 3.0 (beta), ale fakt na rewolucje nie ma co liczyć i wg mnie ten framework ma policzone swoje dni.
- " Szkoda tylko, że korzysta z bzdurnych $this->load (w miejsce normalnego automatycznego wczytywania plików)" - nie czaje ? ;d Mógłbyś mi to wyjaśnić ? helpery to faktycznie zwykłe funkcje, do których możemy dodatkowo pobrać instancje, ale jak dla mnie to akurat drobny szczegół bo spełniają swoją role ,a cała reszta jak sam napisałeś - jest bo jest i mogłaby być lepsza. Mimo to, jak dla mnie idealny do nauki, ma wsio co trzeba umieć żeby móc iść dalej. Poznałem go chyba w 3 dni jako laik - pamiętam jak srałem się z routingiem, tworzeniem pierwszych kontrolerów, activerekords itd hehe : ) Nie to żebym miał coś do kohany, ale mimo wszystko pod względem dokumentacji nic nie przebije CI

Ten post edytował gitbejbe 7.01.2014, 11:51:54
Go to the top of the page
+Quote Post
phpion
post 7.01.2014, 14:58:58
Post #10





Grupa: Moderatorzy
Postów: 6 070
Pomógł: 860
Dołączył: 10.12.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza




$this->load - wolę móc po prostu tworzyć instancje klas poprzez new Model_User() i nie martwić się we wczytywanie klas. Tyczy to wszystkiego: bibliotek, modeli, helperów. Po prostu tworzę obiekt, a autoloader sam ładuje mi klasę.
helpery jako funkcje - nie przeładujesz takiego helpera. Przykładowo: Kohana dostarcza Kohana_Form::input(). Jeśli chciałbym, żeby u mnie wszystkie inputy były jako textarea to po prostu robię klasę Form extends Kohana_Form i nadpisuję metodę input. Wówczas wszędzie, gdzie korzystam z Form::input mam textarea. Na funkcjach tego nie osiągniesz, musiałbyś wszędzie zmieniać input na np. my_input.
Go to the top of the page
+Quote Post
szajens
post 8.01.2014, 09:51:18
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 150
Pomógł: 4
Dołączył: 3.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziekuje za odpowiedzi, pisze z telefonu, nie mialem okazji przejzec jeszcze podanych informacji, ale nie dlugo postudiuje. Zastanawiam sie tylko czy nie bedzie szybciej napisac mi klas czy funkcji w php do obslugi bazy,walidacji itd niz uczyc sie frameworka. Napewno zyskam na wydajnosci. Zastanawiam sie czy jakies duze serwisy typu allegro kozystaja z frameworkow. Raczej bede probowal wybrac raz a pozadnie, tj wybrac frameworka i przy nim zostac jezeli juz sie na taki wybor zdecyduje smile.gif nie jestem programista, raczej hobbista
Go to the top of the page
+Quote Post
q3trm
post 9.01.2014, 10:44:04
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 83
Pomógł: 1
Dołączył: 26.02.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(ctom @ 5.01.2014, 11:48:23 ) *
Laravel

Cytat(szajens @ 6.01.2014, 11:14:23 ) *
A jak ten framework wyglada w kwesti wydajnosciowej?




Również polecam Laravel bardzo dobrze przemyślany framework, prosty, klarowna dokumentacja no i ciągle rosnąca społeczność.
Go to the top of the page
+Quote Post
stud3nt
post 16.01.2014, 16:02:29
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 46
Pomógł: 7
Dołączył: 6.01.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Po opanowaniu CodeIgnitera i Kohany zacząłem się rozglądać za czymś bardziej rozbudowanym i przypadkiem odkryłem, że Yii też ma polską dokumentację: http://www.yiiframework.com/doc/guide/1.1/pl Tak samo Laravel: http://laravel-docs.pl/ i Symfony 2: http://symfony-docs.pl/ (chociaż nie jestem w stanie na szybko zweryfikować, czy aktualne i na ile wyczerpują temat).

Z własnych obserwacji: jeśli nauczysz się CI, to przeskok na Kohanę będzie stosunkowo prosty - udało się bez większego problemu nawet mnie, a angielski znam raczej słabo.

Ten post edytował stud3nt 16.01.2014, 16:06:51
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 17.09.2014, 06:51:25
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Od niedawna zaczynam swoją przygodę z PHP i jestem narazie zielony w temacie, więc chciałbym uzyskać jakąś podpowiedź. Poznaję teraz framework Kohana 3.3.2 i PHP 5.4. Kohana jest dość proste do opanowania a i jest duże wsparcie. Ale nie o to mi chodzi. Pytanie jest takie: do jakich zastosowań jest ten framework kohana 3.3?

Zakładając że miałbym napisać aplikację tego pokroju co NK.pl albo Goldenline czy nawet Facebook, bazując np. na PostgreSQL 8.4, pytanie jest takie: czy ten framework nadaje się do tworzenia poważnych i dużych serwisów webowych takich jak tu wymieniłem? Zakładam tu dużą liczbę użytkowników i dużą liczbę wejść? Da się w tym pisać coś poważniejszego, żeby to było wydajne czy tylko mniejsze aplikacje webowe?

W ramach ćwiczeń napisałem taki menedżer finansów, dla wielu użytkowników czyli z rejestracją użytkownika, aktywacja przez email (klikając na link), logowaniem, administracją i td. na localhoście i Postgresie (8.4) działa znakomicie. Pytanie czy taka aplikacja, zakładając dużą liczbę użytkowników i dużą liczbę odwiedzin, bazując na postgresie będzie tak samo dobrze działać w realu?
Go to the top of the page
+Quote Post
phpion
post 17.09.2014, 07:09:18
Post #15





Grupa: Moderatorzy
Postów: 6 070
Pomógł: 860
Dołączył: 10.12.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza




Nie masz co porównywać aplikacji przy natężeniu 1 użytkownika, a np. 1000 użytkowników jednocześnie. Przy takiej samej konfiguracji sprzętowej nie ma fizycznych szans żeby jakakolwiek aplikacja działała tak samo wydajnie. W Kohanie pisałem dobre 5-6 lat (od 2.3.1 do 3.3), mniejsze i większe serwisy. Brałem również udział w pracach przy serwisach pewnej znanej organizacji charytatywnej, a także przy pewnym serwisie z ogłoszeniami pań do towarzystwa. W obu przypadkach były to serwisy odnotowujące spory ruch. Przy napisaniu aplikacji z głową (m.in. dbanie o minimalizowanie zapytań SQL, optymalizacja kodu oraz zapytań SQL, stosowanie cache) Kohana sprawdza się bardzo dobrze. Niestety Kohana w wersji 3.3 to ostatnia oficjalna wersja tego frameworka, kolejnej nie będzie. Jedyna szansa to by społeczność wzięła sprawy w swoje ręce, ale osobiście czarno to widzę. Tak więc moim zdaniem framework bardzo fajny, ale niestety bez perspektyw dalszego rozwoju.
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 17.09.2014, 08:07:53
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na Githubie są jakieś dodatkowe moduły np. do połączenia z PostgreSQL czy np. pagination albo też np. swiftmailer, specjalnie pod Kohana dzięki czemu łatwo jest zrealizować taką funkcjonalność jak np. wysłanie linka do aktywacji konta czy wysyłanie maili. Z drugiej strony CodeIgnither też jest dość prostym i ciekawym frameworkiem, więc to jakaś alternatywa.
Go to the top of the page
+Quote Post
Turson
post 17.09.2014, 08:24:40
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 291
Pomógł: 829
Dołączył: 14.02.2009
Skąd: łódź

Ostrzeżenie: (0%)
-----


CI nie bazuje nawet na PHP 5.3, ba nawet nie 5.2. Szkoda czasu na naukę od podstaw.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24.04.2024 - 19:17