Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Praca programisty PHP
BigPig
post 27.04.2014, 09:51:07
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 9
Dołączył: 18.06.2013
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie. Jak wygląda praca zaawansowanego programisty PHP? Póki co zaczynam swoją zawodową przygodę i na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że w pracy jest 50% programowania(praca w Zendzie), 50% webdeveloperki. Problem w tym, że klepanie stronek i bawienie się w design za cholerę mnie nie interesuje. Wolałbym pracować nad czystym programem, a nie nad wyglądem.

Czy w większych firmach sprawa wygląda tak, że są konkretni ludzie zajmujący się wyglądem projektu, a inni piszą konkretny, duży program? Póki co dzisiejsza sytuacja średnio mi się podoba i zastanawiam się czy po prostu nie spróbować sił w innym języku(java, apki na androida), bo jak tak miałoby być zawsze to bym oszalał tongue.gif

Ten post edytował BigPig 27.04.2014, 09:59:27
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 27.04.2014, 10:00:25
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A jaka będzie różnica czy robisz frontend i backend w PHP, czy robisz frontend i backend w Java?
To czym się zajmujesz zależy od Ciebie i od firmy w jakiej pracujesz. Jak jest to fabryka produkcji taśmowej stronek www, to nie dziw się że jesteś człowiekiem orkiestrą wink.gif


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 27.04.2014, 10:00:56
Post #3





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Wielkość firmy nie ma znaczenia, są wielkie wymagające człowieka-orkiestry, są też firmy z podziałem programsita/webdesigner.
Pytanie też co piszesz. Praca z wewnętrznym softem firmy to prawie zawsze czyste programowanie.
Go to the top of the page
+Quote Post
BigPig
post 27.04.2014, 10:41:41
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 9
Dołączył: 18.06.2013
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@!*!
Mamy swoje większe projekty, ale często jest to taśmowa produkcja stronek. Masz gotowy schemat, kopiuj+wklej i voil?...

Czyli tak reasumując jednak jest możliwość, żeby nie być człowiekiem-orkiestrą. To jest dla mnie najistotniejsze.


I jeszcze chciałbym się o coś spytać, ale wydaje mi się, że nie ma sensu specjalnie zakładać oddzielnego tematu.
1) Jak wyglądają płace z Waszego doświadczenia? Czy programista PHP faktycznie zarabia najmniej? Względem innych jest to gdzieś 2-1k mniej?

2) Jest tyle języków, frameworków, a ja za bardzo nie wiem na czym się mocno skupić. Siedząc w PHP, teraz grzebiąc się w Zendzie 1, warto w wolnym czasie warto bawić się z innymi językami czy może skupiać się totalnie na maksymalnym poznaniu PHP i przede wszystkim frameworka, w którym się pracuje?

3) Pytanie podobne do drugiego, ale dotyczące frameworków. Jeśli siedzę w Zendzie to czy warto pobawić się innymi frameworkami czy skupić się maxymalnie na jednym, powyrabiać sobie certyfikaty itp.?

4) Czy wraz z nauką PHP warto połączyć jakiś inny(wykluczając js)? Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że przydatna byłaby Java, a także może kiedyś Ruby, ale bardziej Java. Co o tym sądzicie?

Programuję dopiero od 1.5 roku i trochę się gubię, a nie mogłem w necie znaleźć satysfakcjonujących odpowiedzi, także liczę na pomoc bardziej doświadczonych kolegów smile.gif

Ten post edytował BigPig 27.04.2014, 10:54:46
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 27.04.2014, 11:01:18
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(BigPig @ 27.04.2014, 11:41:41 ) *
I jeszcze chciałbym się o coś spytać, ale wydaje mi się, że nie ma sensu specjalnie zakładać oddzielnego tematu.
1) Czy programista PHP bardzo mocno ogarnięty w temacie, ze stażem, może wyciągnąć 5k na rękę? Patrzyłem wiele zestawień w necie, ale ciekawi mnie Wasze zdanie. Jak wyglądają płace z Waszego doświadczenia?


Szukajka ponownie terroryzuje bólem i strachem? Pytanie zadawane zylion razy z zylionem odpowiedzi, poszukaj. W skrócie: jeżeli Twoja praca będzie tyle warta, to tak, będziesz w stanie tyle wyciągnąć.

Cytat(BigPig @ 27.04.2014, 11:41:41 ) *
2) Jest tyle języków, frameworków, a ja za bardzo nie wiem na czym się mocno skupić. Siedząc w PHP, teraz grzebiąc się w Zendzie 1, warto w wolnym czasie warto bawić się z innymi językami czy może skupiać się totalnie na maksymalnym poznaniu PHP i przede wszystkim frameworka, w którym się pracuje?


Zajmuj się tym, co chciałbyś robić i skupiaj się głównie na tym. Inaczej będziesz dążył do orkiestrowania. I żeby nie było niedomówień - mam tu na myśli technologie w zakresie tego, co chciałbyś robić (lub w czym).

Cytat(BigPig @ 27.04.2014, 11:41:41 ) *
3) Pytanie podobne do drugiego, ale dotyczące frameworków. Jeśli siedzę w Zendzie to czy warto pobawić się innymi frameworkami czy skupić się maxymalnie na jednym, powyrabiać sobie certyfikaty itp.?


Masz nawet obowiązek poznawać nowe frameworki. Programowanie to dziedzina dla pasjonatów (jeżeli chce się być w tym dobrym). Raczej nie ma miejsca na zastój przy tak dynamicznym rozwoju i trzeba poznawać nowe rozwiązania nawet w czasie wolnym. W tym przypadku zwłaszcza, że Zend obecnie zdaje się zostaje trochę w tyle.


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 27.04.2014, 12:54:35
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(BigPig @ 27.04.2014, 11:41:41 ) *
Siedząc w PHP, teraz grzebiąc się w Zendzie 1

Jeśli w 2014 roku, nadal piszesz w oparciu o ZF1, to znaczy że dużo Cie ominęło i Twoja praca poszła nie w tym kierunku, żeby nie napisać na marne.

@pyro - zend zostaje w tyle? Możesz rozwinąć?

Ten post edytował !*! 27.04.2014, 12:56:27


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 27.04.2014, 13:24:12
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(!*! @ 27.04.2014, 13:54:35 ) *
@pyro - zend zostaje w tyle? Możesz rozwinąć?


Sorry, miałem na myśli ZF1 tongue.gif. Ale sam ZF nowy też coś spadł na popularności.

Ten post edytował pyro 27.04.2014, 14:10:36


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
BigPig
post 27.04.2014, 13:25:08
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 9
Dołączył: 18.06.2013
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(!*! @ 27.04.2014, 13:54:35 ) *
Jeśli w 2014 roku, nadal piszesz w oparciu o ZF1, to znaczy że dużo Cie ominęło i Twoja praca poszła nie w tym kierunku, żeby nie napisać na marne.


Poruszyłeś dobry temat. Sam nad tym się zastanawiałem, ale jako, że w pracy siedzą w ZF1, to sam musiałem się tego przyuczyć. Jakoś tam dużo czasu na ZF1 nie poświęciłem, fajnie, że mogłem się z nim zaznajomić, ale wydaje mi się, że jednak powinienem używać czegoś bardziej na czasie.

Uważasz !*!, że zdecydowanie lepiej byłoby się wziąć za Symphony 2 lub ZF2?

Ten post edytował BigPig 27.04.2014, 13:25:49
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 27.04.2014, 13:53:33
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli w pracy masz wymóg korzystania z ZF1, to musisz się zastanowić, czy przy tym zostajesz czy zmieniasz pracę, ewentualnie nakłaniasz cały zespół do zmiany na ZF2, co w zasadzie stawia Cie już na starcie na przegranej pozycji, ze względu na czas i koszty takiej migracji.

To czy wybierzesz S2 czy ZF2 czy cokolwiek innego nie ma znaczenia, ze znajomością aktualnej wersji jakiegokolwiek FW i tak dostaniesz pracę, tu raczej chodzi o to żebyś był na czasie, bo to że jakiś FW jest aktualny to i tak zawsze zostaje w tyle za wprowadzanymi zmianami w PHP. Czytaj listę zmian, blogi/planetę aby przynajmniej wiedzieć co będzie w przyszłości standardem i jak tego użyć, aby później nie tracić czasu.


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 27.04.2014, 15:25:15
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1114
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Polecanie ZF2 z racji tego że ZF1 jest "przestarzały" wynika raczej głównie z nieznajomości rynku IMO. Mając duże projekty oparte o ZF1 i ciągle rozwijane żadna firma nie będzie teraz tracić kasy i czasu na kombinowanie z innymi FW tylko dlatego że są nowsze. A nowsze wcale nie znaczy lepsze. Mimo że ZF2 już trochę jest na rynku cały czas ma pełno braków, co więcej, cały czas wychodzą jakieś kwiatki w zabezpieczeniach (choćby ostatnia aktualizacja). W ZF2 też wcale nie pisze się szybciej a wręcz jest odwrotnie, proste rzeczy w ZF1 nagle stały się bardzo skomplikowane do zakodowania co sprawia że są czasochłonne. A to już realny zysk dla firmy. Kiedyś przepisałem też dla zabawy małą prywatną aplikację. Chciałem porównać wydajnościowo (RAM użyty, szybkość wykonywania) - ZF2 też gorzej wypadł. Ja też np bardzo lubię PHPTAL czy generalnie systemy szablonów sprawdzające poprawność kodu przy kompilacji. Ani PHPTAL, ani Lette (który ma z kolei podpowiadanie w Netbeans) nie dorobiły się żadnego działającego modułu. Jest śmieciowy Twig praktycznie tylko. ZF2 ma naklepane modułów pełno ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ciężko się też przeszukuje repozytorium. Więc powiedzcie mi jaką mam zaletę po przejściu na nowszy framework (który ma w dodatku wady "konstrukcyjne" i tak będzie przepisany)?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
BigPig
post 27.04.2014, 18:34:22
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 9
Dołączył: 18.06.2013
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, odwdzięczam się odznaczeniem niektórych postów jako pomocne smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.04.2024 - 06:35