Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Środowisko pracy dla web dewelopera - IDE, dev serwer, Jak zawodowcy tworzą swoje środowisko pracy?
duch4ever
post 12.02.2018, 19:13:39
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 155
Pomógł: 0
Dołączył: 22.06.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam kolegów po fachu smile.gif

Mam pytanie jak tworzycie swoje środowiska pracy obecnie przy pracy w wed devie, tzn. z jakiego IDE korzystacie, jak stawiacie swoje środowisko deweloperskie, czego ogólnie używacie.

Pytam ponieważ sam testuje różne rozwiązania i sam nie wiem czy dobrze robię i może koledzy zawodowcy mogą coś freelancerowi doradzić smile.gif Przykładowo mam do napisania jakiś addon WP lub PrestaShop więc mam sewer lokalny na sowim PC z linuxem (apache2, php, mysql itd.) pobieram WP i instaluje kolejną wersję, po czasie mam straszny bałagan, wiele instalacji, dużo baz, wiele nie działa, serwer działa wolno, dużo wolnej niż pierwsze lepszy serwer wirtualny... Poza tym kiedy chcę popracować na laptopie to masakra z przeniesieniem tego szybko.

Jakie macie swoje doświadczenia w tej kwestii? Pracujecie na serwerze lokalnym czy może projekt macie na serwerze zdalnym i phpStormem po SSH? Czy może Docker lepiej się nadaje? A może virtualbox z osobnym systemem? Słyszałem że lepiej nie zaśmiecać sobie komputera serwerem developerskim.

Poza tym jak to się robi w firmach? Jakie IDE, jaki OS (może macOS lepiej się nadaje do tego?).

Będę wdzięczy za wasze uwagi i doświadczenia w tej kwestii.

Ten post edytował duch4ever 12.02.2018, 19:16:20
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 12.02.2018, 19:46:34
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


OS: Host: MacOS, wewnątrz dockera: Ubuntu.
IDE: PhpStorm, CLion
Notatnik: Sumlime Text
Czego używam: Git+Git flow, docker (dużo skryptów w bashu), apache i nginx w zależności od zastosowania. Do wystawiania projektów na zewnątrz używałem ngrok, ale stanowczo lepiej wychodzi postawić sobie jakiegoś prostego vps.

Odkąz poznałem dockera, każdy projekt stawiam za jego pomocą. Wszystko pozapisywane jest w configach, a przenosząc projekt chociażby po re-instalacji systemu robisz 3-4 komendy i już wszystko masz z powrotem.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
duch4ever
post 12.02.2018, 20:06:09
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 155
Pomógł: 0
Dołączył: 22.06.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za opinię, tak myślałem właśnie że docker to przyszłość i najlepiej się sprawdzi obecnie.
A gdzie trzymasz prywatne repozytoria git? Github/bitbucket czy własny serwerek?

Nigdy nie pracowałem w agencji i zastanawiam się jak to tam wygląda, jak utrzymuje się jakiś mały projekt w małej agencji (np. jakiś system na symfony)?
Go to the top of the page
+Quote Post
Lion
post 2.03.2018, 18:47:47
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 148
Pomógł: 14
Dołączył: 23.02.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W domu staram się odchodzić od modelu gdzie wszystko mam na laptopie - zainwestowałem w własny mały serwer. Będę tam trzymał repozytoria + serwer CI + środowiska testowe.

W pracy pracuję tak jak to tam już jest zorganizowane - jak mają wirtualne maszyny to na nich, jak nie mają to na własnej, jak mają Dokera to na Dokerze - tak aby w razie problemów kolega obok mógł sprawdzić u siebie czym się różni nasza konfiguracja.

Jeśli chodzi o IDE to PhpStorm teraz rządzi.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 16:39