Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [SF][Symfony]Powiadomienia ON-LINE, co polecacie: statyczny tekst czy generowanie on-line?
LowiczakPL
post 20.03.2019, 14:42:58
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 531
Pomógł: 55
Dołączył: 3.01.2016
Skąd: Łowicz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Piszę system powiadomień on-line i chcę zrobić wiadomość powiadomienia jako wygenerowany HTML ponieważ będzie wiele różnych szablonów powiadomień serwowanych na przemian.

Wydaje mi się że optymalniejszym rozwiązaniem jest wygenerowanie treści w chwili zaistnienia zdarzenia a następnie serwowanie na liście powiadomień kodu HTML dla poszczególnego zdarzenia.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?


--------------------
Szukam zleceń Symfony, Laravel, Back-End, Front-End, PHP, MySQL ...
Go to the top of the page
+Quote Post
markonix
post 21.03.2019, 11:47:01
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zapisujesz podstawowe, uniwersalne parametry zdarzenia (typ, kategoria, detale, relacje), i potem na ich podstawie generujesz nie tylko HTML, ale całą treść powiadomienia.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
LowiczakPL
post 21.03.2019, 13:27:38
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 531
Pomógł: 55
Dołączył: 3.01.2016
Skąd: Łowicz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dokładnie o to mi chodzi chcę zapisywać treść powiadomienia w bazie i gotową serwować użytkownikowi, i w związku z tym moje pytanie co o tym sądzicie czy stosujecie takie rozwiązanie czy raczej treść powiadomienia jest generowana dynamicznie?

Zakładam około 20 różnych szablonów powiadomień, dlatego wydaje mi się że generowanie ich w chwili zaistnienia zdarzenia będzie optymalniejszym rozwiązaniem.

Ten post edytował LowiczakPL 21.03.2019, 13:27:55


--------------------
Szukam zleceń Symfony, Laravel, Back-End, Front-End, PHP, MySQL ...
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 21.03.2019, 14:33:26
Post #4





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 429
Pomógł: 6289
Dołączył: 27.12.2004




I teraz nagle zmieni ci sie szablon albo dwa i co zrobisz z powiadomieniami, ktore juz wygenerowales? Nie kombinuj, zrob jak ci powiedziano - tak sie wlasnie robi


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 21.03.2019, 14:54:57
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To zależy. Jeśli ma być zachowana integralność danych i niezmienialność to generujesz za każdym razem całą treść. Jeśli nie to zapisujesz sobie tylko dane i podstawiasz do szablonu ad-hoc
Go to the top of the page
+Quote Post
LowiczakPL
post 21.03.2019, 16:17:33
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 531
Pomógł: 55
Dołączył: 3.01.2016
Skąd: Łowicz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(nospor @ 21.03.2019, 14:33:26 ) *
I teraz nagle zmieni ci sie szablon albo dwa i co zrobisz z powiadomieniami, ktore juz wygenerowales? Nie kombinuj, zrob jak ci powiedziano - tak sie wlasnie robi


Czas życia powiadomienia raczej jest bardzo krótki, nawet jak się zmieni drastycznie szablon to stary jest już wygenerowany więc tak naprawdę nic się nie stanie bo to HTML.

Statyczny HTML wydaje mi się optymalniejszym rozwiązaniem bo generuję go tylko 1 raz, to samo dotyczy zapytania do bazy podczas pobierania powiadomień jest tylko 1 zapytanie, a w przypadku kiedy dynamicznie generują się powiadomienia to przy każdym requescie mam kilkadziesiąt zapytań do bazy, przy pełnej obsadzie najmniej 20 zapytań bo tyle jest szablonów.



--------------------
Szukam zleceń Symfony, Laravel, Back-End, Front-End, PHP, MySQL ...
Go to the top of the page
+Quote Post
markonix
post 22.03.2019, 01:00:23
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No właśnie się dużo stanie bo HTML to struktura, a ta może w szablonie się zmienić diametralnie, nawet na inny "język" typu Angular/React/Vue, poza tym co będziesz zwracać przez api urządzeniom mobilnym, też HTML?

Można się zastanowić nad zapisywaniem TEKSTU, to mógłbym jeszcze w jakichś okolicznościach zaakceptować, ale osobiście nigdy tego nie robię, bo piszę raczej systemy multijęzyczne.
I w jakim języku zapiszesz te powiadomienie w bazie? Po polsku, po angielsku? Wg ustawień użytkownika najlepiej, a co jak je zmieni, połowa powiadomień będzie po polsku, a druga po angielsku?
W jaki sposób przewidujesz dalszy rozwój, na podstawie czego określić akcje, kolor, ikonę? Wyrażeniem regularnym?

Ten post edytował markonix 22.03.2019, 09:16:03


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
LowiczakPL
post 22.03.2019, 08:01:08
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 531
Pomógł: 55
Dołączył: 3.01.2016
Skąd: Łowicz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie wziąłem pod uwagę kolejnego języka no i oczywiście wersji mobilnej, dzięki za nawrócenie wink.gif

Ten post edytował LowiczakPL 22.03.2019, 08:01:32


--------------------
Szukam zleceń Symfony, Laravel, Back-End, Front-End, PHP, MySQL ...
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 05:50