Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

40 Stron V  « < 38 39 40  
Closed TopicStart new topic
> Wybór Frameworka.
Spawnm
post 3.08.2016, 15:23:34
Post #781





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Są, tylko tak samo jak firmy pracujące na Ci, Yii i zend mało kiedy dodają oferty na pracuj.pl itd.
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 4.08.2016, 10:10:55
Post #782





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(phpion @ 3.08.2016, 13:52:24 ) *
Próg wejścia to tylko kwestia czasu. W Kohanie ktoś poświęci na to tydzień, w Symfony miesiąc. Moim zdaniem nie ma to większego znaczenia. Liczy się jak ktoś potrafi wykorzystać dany framework i jak się w nim porusza.


Otóż nie. Podejście w Kohanie a w Symfony to ogromna różnica a KO nie jest dla wszystkich. Ale i w przypadku Kohany (mówię o wersji od 3.0 w górę) potrzeba z kilka miesięcy żeby w tym dość sprawnie się poruszać, nie łamiąc przy tym konwencji i móc pisać własne rozszerzenia. Startowałem ostatnio do firmy gdzie używa się Symfony, w obliczu dużej konkurencji na stanowisko juniorskie, gdzie inni mieli już dość duży poziom wiedzy już widzę, że biegła znajomość jest kompletnie nieprzydatna. I tak pewnie wzięli sobie kogoś kto już dobrze zna Symfony a ja nawet nie sądzę żebym mógł w to wdrożyć się w założone pół roku (Symfony 2 znam jedynie pobieżnie).

Co ciekawe to i oni sami nawet nie znali Kohany. Podejście w Kohanie jest takie, że cały autoload klas opiera się o położenie plików, fajnie też na tej podstawie działa CFS. W Symfony albo Laravelu jest inaczej. W KO3 nie muszę nawet bawić się w composera i jeszcze jakieś namespace, których się nie używa (chyba że w zewnętrznych pakietach vendor), jako że autoload jest dość specyficzny. Wszystko jest w źródłach Kohana Core. Ten FW jest spoko jak się robi jakieś projekty (raczej niezbyt rozbudowane) jako freelancer, prosty i szybki a i kod tworzy się szybko. I co z tego kiedy to w firmach są pewnie (sądząc po Symfony) większe projekty, co nie stoi na przeszkodzie żeby i KO3 do czegoś takiego zastosować, tylko zastanawiam się jakim kosztem? Po prostu Symfony jest narzucony a znajomość czegoś innego wydaje mi się że nie jest po prostu reprezentatywna.
Go to the top of the page
+Quote Post
m44
post 27.08.2016, 13:12:04
Post #783





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 10
Dołączył: 16.11.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Panowie, KO3 ma ostatnie wydanie w 2014 roku, o czym my w ogóle mówimy?
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 27.08.2016, 13:36:05
Post #784





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Najnowsza wersja Kohany to jest 3.3.6, wyszła 25 lipca bieżącego roku. Nie wiem o którą konkretnie wersję chodzi, bo nawet między 3.2 a 3.3 to były dość istotne różnice. Z tym że to co się dzieje teraz, to jakieś kosmetyczne poprawki bugów zgłoszonych przez kogoś. Pod PHP 5.6 jak najbardziej pójdzie, nie wiem czy KO3.3 będzie działać pod PHP7.

Nie wiem jakie to argumenty przemawiają żeby go nie stosować w czymś nowym, bo chociaż pod KO3 to bym nawet nie liczył, że będą częste aktualizacje albo jakieś moduły się pojawią ale i tak tego jest dość dużo a komponenty Symfony to i tak zresztą można i pod to łatwo podpinać. A resztę niestety trzeba napisać sobie samemu.
Go to the top of the page
+Quote Post
Comandeer
post 27.08.2016, 14:05:54
Post #785





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 268
Pomógł: 254
Dołączył: 11.06.2009
Skąd: Świętochłowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Nie wiem jakie to argumenty przemawiają żeby go nie stosować w czymś nowym

Bo jest nowe…?

Jak sam zauważyłeś, nie masz pewności, czy pod PHP7 pójdzie. To jest wystarczająco dyskwalifikujący powód. Drugi znajdziemy choćby w PSR-1:
Cytat("http://www.php-fig.org/psr/psr-1/#3-namespace-and-class-names")
Code written for PHP 5.3 and after MUST use formal namespaces.


A że obecnie każdy kod jest dla PHP 5.3 (przynajmniej mam taką nadzieję…), to Kohana dyskwalifikuje się sama.

Jedyne miejsce, gdzie widziałbym sens Kohany, to stare projekty, które trzeba utrzymywać, ale niekoniecznie się opłaca (lub chce – bądźmy realistami wink.gif) to przepisywać na nowszy framework (czy tam zrobić Clean Architecture i wgl).


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 27.08.2016, 21:31:01
Post #786





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Autoload w tym frameworku opiera się wyłącznie na położeniu plików, nie ma tam żadnych przestrzeni nazw (no chyba że w vendorach), w dodatku jest CFS, standard PSR-0. Tak jest od v. 3.3, bo v.3.2 było inaczej (wszystkie nazwy plików i podkatalogów w classes były z małej litery). Nie wiem czy oparcie tego o przestrzenie nazw nie powodowałoby problemów, biorąc pod uwagę CFS.

Z tego co widzę, to z PHP były jakieś problemy, no ale coś tam ktoś próbował robić eksperymentalnie:
https://github.com/kohana/core/issues/642

Do autoloadu jest używany Kohana::find_file, statyczna metoda, która przeszukuje podkatalogi i szuka pliki na podstawie nazwy typu klasy, zamieniając przy tym znaki podkreślenia na directory separator. Przy czym szuka najpierw w katalogu aplikacji, potem w modułach, na końcu dopiero w systemie.

Ten CFS to jest bardzo fajna sprawa, bo bez potrzeby modyfikacji systemowych katalogów można sobie tworzyć (albo rozszerzać istniejące) klasy korzystając tylko z katalogu application. Również z konfiguracją jest też dość ciekawie, bo można mieć domyślne wartości zdefiniowane przez system albo zastosowane moduły a w razie potrzeby (również bez potrzeby modyfikacji systemowych i modułowych katalogów) modyfikować te ustawienia i katalogu application/config.

Nie rozumiem tylko pewnej rzeczy. Czy to PHP 5.3, 5.4, 5.5, 5.6 które jest i tak oferowane na hostingach (i można się także między nimi przełączać albo ustawiać to w .htaccess) po jakimś czasie zniknie i nie będzie obsługiwane a zostanie PHP7 (i nowsze wersje)? A jeśli tak, to kiedy to może nastąpić?
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 28.08.2016, 16:54:48
Post #787





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kiedyś Riu robił mod Kohany o nazwie Hanariu - przerobiony w całości na przestrzenie nazw, ale pozostały plusy frameworka Kohana. O ile pamiętam nie doszło to do końca, chociaż nie jestem pewien, bo w pewnym momencie przestałem to śledzić. Możliwe, że projekt nad którym Riu pracował na tym powstał. Pamiętam, że postawiłem na tym 2 projekty. Było trochę błędów w core i kilku modułach, ale jak ktoś znał KO to szybko wiedział gdzie szukać i co poprawić.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
lukaskolista
post 28.08.2016, 18:29:38
Post #788





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 872
Pomógł: 94
Dołączył: 31.03.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak jeszcze wtrącę odnośnie frameworków preferowanych przez pracodawców: jak Cię nie chcą zatrudnić, bo nie znasz jakiegoś tam frameworka, ale jesteś dobrym programistą to sobie daruj takiego pracodawcę, nie warto się nim przejmować.

Na prawdę porządni pracodawcy patrzą tylko i wyłącznie na umiejętności programisty, a nie na to, czy zna powiedzmy konkretną wersję zenda czy symfony.
SOLID, GRASP i inne fajne zasady i paradygmaty + wzorce projektowe są uniwersalne i to na ich znajomości trzeba się skupić.
Go to the top of the page
+Quote Post
kuli95
post 11.02.2017, 19:24:13
Post #789





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 0
Dołączył: 8.07.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam.
Noszę się ze zmianą zawodu. W PHP czuję się najlepiej a i mam kilka projektów (co prawda tylko uczelnianych) za sobą.
Do tej pory, jezeli chodzi o frameworki pisałem w CodeIgniterze.

Chciałbym zrobić większy projekt bardzo zbliżony do tego portalu, być może na pracę inżynierską, ale chciałbym użyć jakiegoś frameworka, którego znajomość może przydać sie w przyszłej pracy.
CI ze względu na małą popularność raczej mi się nie przyda.
W chwili obecnej ogarniam bootstrapa i zamierzam się jeszcze wziąć za JS z którego jestem absolutnie zielony

Główne pytanie - na których frameworkach się skupić i ewentualnie czy są jakieś godne polecenia ksiażki/kursy do niego w rozsądnej cenie (około 100-200zł)?
Zacząlem szukać coś o Zendzie, ale jeżeli się nie mylę jego instalacja nie przebiega jak np. CI (skopiuj pliki z zip'a i już). Cake, Symphony czy jeszcze coś innego? Zależy mi bardzo na kursach - w ostateczności będę uczył się sam, ale wolałbym żeby ktoś mógł pokazać "co i jak", oraz wytknać np. podstawowe błedy popełniane przez "samouków"
Go to the top of the page
+Quote Post
Boshi
post 11.02.2017, 19:28:22
Post #790





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 342
Pomógł: 15
Dołączył: 30.08.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak masz coś szybko napisać, jakiś system zarządzania hurtowanią czy podobne, coś niewielkiego to Yii2..
coś co dużej żyje symfony 3

książki ci nie potrzebne, tylko dokumentacja.
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 11.02.2017, 21:40:33
Post #791





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1113
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Większość pakietów instaluje się obecnie przez composer (tak, możesz nawet jquery) i Zend oczywiście wpisuje się w tę politykę. Dobrym przykładem do rozpoczęcia pracy jest, wygooglaj, zf3buch. Co prawda przykłady do książki ale kod mówi sam za siebie. Jak chcesz coś mniejszego możesz zacząć od expressive i na jego przykładzie zapoznac się z założeniami. Chociaz nie polecam używać do dużego projektu bo okazuje się wtedy że trzeba sporo pisać samemu rzeczy które sa od razu w zf. Natomiast warto znać ten framework bo chyba jako pierwszy wprowadza nowości z psr. Zresztą tez jest polem do testów i po jakimś czasie np dopiero symfony implementuje.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Toshikatsu
post 15.12.2017, 09:16:00
Post #792





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 3
Dołączył: 18.10.2017

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ktoś poleci jakiś niezbyt duży i przyjemny framework do małego projektu? Aplikacja, która polega głównie na obsłudze bazy danych(selecty, inserty itd), do tego coś na frontend, żeby jednak wyglądało nieco lepiej niż czysty html.
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 15.12.2017, 11:10:55
Post #793





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Symfony4, Lumen, Laravel, Slim...
Go to the top of the page
+Quote Post

40 Stron V  « < 38 39 40
Closed TopicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 09:52