Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

40 Stron V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Wybór Frameworka.
Lk_hc
post 27.06.2008, 11:48:43
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 36
Pomógł: 1
Dołączył: 12.06.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam, jestem początkującym, raczej mało znającym inżynierie oprogramowania, koderem. Ostatnimi czasy zagłębiam się w temat Frameworków. Chciałbym abyście poradzili mi jakiego Frameworka wybrać do nauki i wydajnego tworzenia aplikacji z naciskiem na naukę. Chciałbym środowiska które nie robi wszystkiego za mnie, daje dużo wolnej ręki a jednocześnie jest przejrzyste. Zależałoby mi na tym aby było do niego dostępnych trochę polskich tutoriali (niekoniecznie polska dokumentacja ale byłoby super).

Przyglądałem się już ZF ( heavymind ) oraz phiendowi i artom na jego temat na php.pl, wydaje mi się że oba w pewnym stopniu mi nie pasują, cakePhp wydaje się mało rozbudowany. Co możecie poradzić?
Powód edycji: [Spawnm]: przenoszę do działu 'Frameworki' oraz przypinam.
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 27.06.2008, 11:49:58
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja radzę przejrzeć forum bo takich wątków było już wiele.
I nie ma sensu specjalnie dla Ciebie wałkować tego samego setny raz.
Go to the top of the page
+Quote Post
Lk_hc
post 27.06.2008, 11:59:35
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 36
Pomógł: 1
Dołączył: 12.06.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przeglądnąłem trochę i widzę że większość wątków to problemy związane z konkretnymi platformami. Poza tym na takim forum jak to, temat taki jak mój powinien być podwieszony jeśli był i był pomocny.
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 27.06.2008, 12:05:12
Post #4


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




Imo jednym z lepszych jest Symfony, jak nie będziesz wykorzystywał całego potencjału cli to pkt. dot. tego zeby fw nie robł wszystkiego za Ciebie bedzie spełniony.

Jeśli chcesz robic wszystko sam od a do z to ZendFramework bo to tylko zbiór klas które musisz poskładać do kupy i używać.

Z lżejszych np Kohana, poskładane do kupy, ale prawie wszystko piszesz sam (nie liczac helperów itp.)

Do wyboru jest jeszcze bodaj Agavi (nie używałem)
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 27.06.2008, 12:24:05
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(kwiateusz @ 27.06.2008, 13:05:12 ) *
Do wyboru jest jeszcze bodaj Agavi (nie używałem)


Używam Agavi na codzień i jestem bardziej niż zadowolony: świetna architektura, duża elastyczność (jednak z naciskiem na sprawdzone już wzorce i schematy), kilka wbudowanych zajebistych rozwiązań tj. PopulationFormFilter, integracja z natywnymi sterownikami baz danych (mySQL, SQLite, PDO etc.) jak i ORMami (Propel, Doctrine)... ALE niestety dokumentacja leży i dla kolegi to nie bedzie przydatne, chyba, że chce na początku przegryzać się przez źródła.

Pozdrawiam, Alan
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 27.06.2008, 12:43:17
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Kohana - działa i ok, ale jako wzór do nauki? Nie.
Zend !Framework - ale ponoć ma kilka ciekawych rozwiązań
Agavi - dzisiaj słyszałem, że po RoRowcach, to najbardziej bojowo nastawiona społeczność - ludzi biją na konferencjach, czy coś... tongue.gif

Moja sygnaturka smile.gif

Pozdrawiam.


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 27.06.2008, 13:29:39
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Cysiaczek @ 27.06.2008, 11:43:17 ) *
Kohana - działa i ok, ale jako wzór do nauki? Nie.

nie, bo co? znowu głupi flejm? też tak umiem: symfony bym kijem nie tknął ;P


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 27.06.2008, 13:39:23
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hmmm, Kohana wygladała ciekawie - ma po prostu zupełnie odmienna wewnetrzną architekturę o tego co można spotkać na rynku. ale/// kijem bym nie tknął tongue.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 27.06.2008, 13:44:49
Post #9





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


~normanos masz bota napisanego? Bo jak tylko ktoś gdzieś napisze, że nie poleca Kohany to przylatujesz i plujesz się dookoła.
Autor zapytał o opinię i ~Cysiaczek swoją wyraził. Że nie poleca Kohany do nauki.

Flejm Ty tworzysz.

~Cysiaczek chyba musisz zmienić czołówkę wojowniczych plemion. Proponuję: 1. RoRowcy, 2. normanos, 3. Agavi, .....
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 27.06.2008, 14:09:13
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@mike: mógłbym to samo napisać o tobie: ja coś napisze to od razu zlatujesz się odgryźć, na szczęście mam sporo dystansu do siebie i nawet mnie to bawi winksmiley.jpg

a merytorycznie: "nie bo nie" to dla mnie za mało więc zapytałem z ciekawości o argumentację.

ps. 1. RoRowcy 2. Symfoniarze, zdecydowanie, widać to choćby na tym forum winksmiley.jpg Kto nie używa Sym-'Hummer'-fony jest przeciwko nam winksmiley.jpg

@Lk_hc: w zasadzie do wyboru masz 5:

cakePHP
CodeIgniter
KohanaPHP
Symfony
ZendFramework

2 pierwsze skreślasz ze względu na używanie nie supportowanych wersji PHP. Zostają Ci 3 FW z których KAŻDY reprezentuje inną filozofię tworzenia aplikacji. Wchodzisz na strony, przeglądasz dokumentacje, przykłady i wybierasz ten, który jest najbliżej TWOJEJ filozofii pisania. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, albo rybki albo akwarium.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 27.06.2008, 14:14:42
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pomimo w/w przezemnie powodów boli mnie jak Agavi jest pomijane :////
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 27.06.2008, 14:16:54
Post #12


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




nie kazdy ma tyle samozaparcia zeby po źródłach szukać, mi sie czesto manuala/dokumentacji nie chce przegladac, a co mowic o szukaniu bez jakiegoś kierunkowskazu smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 27.06.2008, 14:20:39
Post #13





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(LBO @ 27.06.2008, 15:14:42 ) *
Pomimo w/w przezemnie powodów boli mnie jak Agavi jest pomijane :////
Jest takie powiedzenie: Informacja, której nie da się znaleźć, nie istnieje.
Nie dziw się, że nikt nie chce korzystać z frameworka, do którego nie ma żadnej dokumentacji.
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 27.06.2008, 14:27:13
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam nadzieję, że się to w końcu zmieni - jak narazie cieszę sie wygodą pracy w tym frameworku.
Czas zainwestowany w jego poznanie procentuje.
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 27.06.2008, 14:27:14
Post #15





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(normanos @ 27.06.2008, 15:09:13 ) *
cakePHP
CodeIgniter
KohanaPHP
Symfony
ZendFramework

2 pierwsze skreślasz ze względu na używanie nie supportowanych wersji PHP. Zostają Ci 3 FW z których KAŻDY reprezentuje inną filozofię tworzenia aplikacji. Wchodzisz na strony, przeglądasz dokumentacje, przykłady i wybierasz ten, który jest najbliżej TWOJEJ filozofii pisania. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, albo rybki albo akwarium.
Po tym jak zostaną Ci trzy zastanów się kto Ci pomoże jeśli będziesz miał problem. Zmierz sobie wtedy popularność frameworków, ich rozwiązań i porównaj istniejące społeczności. W końcu szukasz czegoś do nauki.
google.com :: trends :: Kohana, Symfony, Zend Framework
Jak widzisz Kohana to bardzo mało popularne rozwiązanie.


Zostaje Ci Zend Framework i Symfony.
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 27.06.2008, 14:29:07
Post #16


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




Pozwoliłem sobie przykleić dla przyszłych pokoleń smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 27.06.2008, 14:34:27
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


no tak, to wybierzmy za owego "każdego", dajmy wafelka i pogłaszczmy po główce? winksmiley.jpg Jakieś minimum wkładu własnego chyba by się przydało? winksmiley.jpg Jeżeli ktoś nie jest w stanie sam wybrać sobie FW to co będzie jak nadejdzie pierwszy problem? winksmiley.jpg A znowu nie ma tego tak wiele, w zasadzie tylko 3 (LBO, okej, 4 ;P) liczące się, jako, że każdy to coś zupełnie innego to chyba można dosyć szybko się zorientować, choćby METODĄ ELIMINACJI, co nam pasuje.

Parę lat temu miałem wybór: cakePHP, CI, Symfony i Prado. Najpierw skreśliłem Symfony, potem Prado i CI. Został wtedy cakePHP w którym napisałem parę drobnostek i jeden większy serwis i wtedy miałem już dosyć tych wszystkich ograniczeń. Musiałem ponowić wybór, do listy doszedł wtedy ZendFramework i Rapide. Z Rapide widziałem ciekawą przyszłość ale czas brutalnie to zweryfikował. ZF jest b. ciekawym zbiorem klas ale składanie tego w kupę to 'pain in the ass'. Nie było wyjścia CI: i tu napisałem NAJWIĘCEJ I NAJSZYBCIEJ. Projekt za projektem, wysoka wydajność, możliwość dołączenia wszystkiego (nawet klas ZF) i niczym nieograniczona moja kreatywność winksmiley.jpg Niestety czas mijał a CI z swoimi wadami stał w miejscu. Na szczęście znalazło się więcej osób, które to zauważyły i w taki sposób powstała KohanaPHP, najpierw jako fork, potem jako zupełnie nowy, niezwiązany projekt z CI, z którym co najwyżej dzieli filozofię tworzenia. KISS. Prościej i szybciej już być nie może. winksmiley.jpg


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 27.06.2008, 14:39:28
Post #18





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


~normanos to prawda. Masz rację.
~Lk_hc to nie jest tak że my sobie tu pogadamy i za kilkanaście postów padnie wyrok: bierz symfony, czy bierz kohanę. Ty zainstalujesz i świat stanie się piękniejszy.
Musisz sam przetestować co Ci pasuje. Bo niby jak będziesz wiedział, że wybrałeś najlepszą dla siebie opcję skoro nie poznasz niczego innego?

Ten post edytował mike 27.06.2008, 14:40:08
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 27.06.2008, 14:39:31
Post #19





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Już pisałem na blogu, że niektóre rzeczy mnie śmieszą w Kohanej. nawet ktoś mi odpisał, że to beta, że niektóre rzeczy będą poprawione... a ja dalej nie widzę, żebym mógł sobie normalnie używać obiektu View, dalej główna klasa Kohana służy do wyszukiwania plików... Dlatego uważam, że dla celów szkoleniowych jest to zły framework, bo analiza jego kodu dostarcza momentami niezłej rozrywki. Nie chodzi o to, ze SF jest jakoś wybitnie napisana, bo ma swoje wady, przy czym Kohana nie ma nawet 20% funkcjonalności SF.
Nie umniejszam temu, że wygodnie się w tym FW pisze smile.gif

Pozdrawiam.


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 27.06.2008, 14:45:20
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(mike @ 27.06.2008, 13:27:14 ) *
Po tym jak zostaną Ci trzy zastanów się kto Ci pomoże jeśli będziesz miał problem. Zmierz sobie wtedy popularność frameworków, ich rozwiązań i porównaj istniejące społeczności. W końcu szukasz czegoś do nauki.
google.com :: trends :: Kohana, Symfony, Zend Framework
Jak widzisz Kohana to bardzo mało popularne rozwiązanie.
Zostaje Ci Zend Framework i Symfony.

Tak, to jest dosyć istotna składowa wyboru! Nie mniej jeżeli chodzi o Kohanę to jak pokazuje powyższy wykres jest to NOWY projekt więc trudno, żeby przebił pozostałe dwa (i mam nadzieję, że nie wejdzie w mainstream). To raz.

Dwa: jest całkiem dobrze działające POLSKIE forum, jest BARDZO aktywne forum angielskie (główne), a od kilku dni trwa integracja lokalnych serwisów w jeden (=> kohanaphp.pl w momencie pisania jeszcze nie wszystko działa).

Trzy: dla mnie najważniejsze... nawet dev Kohany podkreślają, że to NIE jest fw dla wszystkich i NIE będzie szedł w mainstream.

Tak więc jeżeli ktoś musi mieć tutorial za rączke jak w 14 dni zrobić askeet to niech NIE WYBIERA KOHANY! Dokumentacja jest do poprzedniej (aktualnej oficjalnie) wersji, nowa 2.2SVN takiej nie ma i na razie trzeba się samemu orientować.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

40 Stron V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 08:29